Linux nie jest taki straszny

proteusPewna część użytkowników windowsa z czasem zaczyna się nudzić tym system operacyjnym i z ciekawością przygląda się  innym systemom operacyjnym, w szczególności jest to linux, przez jednych chwalony a przez innych uznawany za niegodny ich dysków twardych :)

Skąd takie opinie i czy linux może konkurować z windowsem ? Niestety tu jest pierwszy błąd że linuxa próbuje się porównywać do windowsa, oba systemy dzieli filozofia działania choć zasada jest taka sama, dla lepszego zrozumienia podam mały przykład, windows to architektura monolityczna wszystkie zasady działania ustalił już na wczesnym etapie twórca tego systemu firma microsoft, użytkownik może tylko klikać i w ten sposób personalizować swój system a w celu zmiany właściwości systemu musi pobrać odpowiednie programy.

Linux powstał na bazie unixa (systemu sieciowego) który jest oparty o skrypty konfiguracyjne a dzięki licencji GPL każdy posiadacz takiego systemu operacyjnego może bez obaw o naruszenie licencji modyfikować w/w skrypty, dla zaawansowanych użytkowników jest to normą ale u początkujących niestety powoduje niechęć do używania tego systemu a niestety bardzo często rozwiązanie problemu zależy od znajomości skryptów.

No ale nie ma co się martwić na zapas :) w obecnej chwili jest około 600 dystrybucji linuxa i któraś na pewno będzie działać bez problemów na naszym komputerze, ale czy to jest sens instalować kilka lub nawet kilkanaście dystrybucji aby natrafić na tę właściwą ? jasne że nie – jednym z najlepszych sposobów jest pobranie wersji live cd i przetestowanie na własnym komputerze, takie dystrybucje są tworzone ze standardowych systemów jak choćby Porteus, Slax, czy Puppy Linux są tworzone z dystrybucji Slackware i nie różnią się znacząco od dystrybucji bazowej co da nam pewność że jeżeli  Porteus działa bez problemów na naszym komputerze to i slackware będzie działać po zainstalowaniu na dysku twardym, jedynie należy zwrócić uwagę aby oba systemy były w tej samej wersji.

No i najważniejsze – co to jest live cd ? jest zazwyczaj dystrybucja linuxa uruchamiana tylko z płytki cd/dvd lub pendrive’a, nie wymaga instalacji na dysku twardym ani zmian w MBR wystarczy tylko pobrać plik .iso dystrybucji którą chcemy wypróbować nagrać na płytkę (zazwyczaj jest to opcja „nagraj plik iso na dysk”) zrestartować komputer i uruchomić z płytki cd/dvd lub usb i możemy się cieszyć linuxem.

Taki system również jest nieoceniony gdy się nam windows popsuje :) bo zazwyczaj mamy wtedy mnóstwo plików do uratowania.

Podsumowując dobrze jest mieć linuxa na płytce lub pendrive’ie bo czasami tylko on uratuje nasze pliki!