O czym warto pamiętać przy rozliczeniach podatkowych?

Wielkimi krokami nadchodzi termin składania rozliczeń podatkowych. Aby nie mieć z nimi problemów i oddalić od siebie widmo korekty, należy pamiętać o paru rzeczach. Poniżej dowiesz się, jak w czasie tego roku podatkowego nie dać się czyhającym na nas niebezpieczeństwom.

PITy 2012 – do kiedy?

Jak co roku, terminem składania wypełnionych deklaracji podatkowych jest 30 kwietnia. W 2012 wypada on w poniedziałek. Nie możemy więc liczyć na to, że termin ten wydłuży się choć trochę, jak zdarza się, kiedy 30 kwietnia wypadł w dzień wolny od pracy. Powinniśmy zrobić wszystko, by go nie przekroczyć. Jeśli decydujemy się wysłać druki PIT pocztą, pamiętajmy, by zrobić to odpowiednio wcześniej. Chociaż w takim przypadku dzień złożenia druku jest oznaczany na podstawie daty stempla pocztowego, to nie możemy mieć pewności, że list przykładowo nie zaginie.

Ulgi podatkowe

Kiedy wypełniamy nasze rozliczenia roczne pamiętajmy o ulgach podatkowych. Czasami mogą przynieść nam one duże zwroty. Dlatego nieuwzględnienie ich jest co najmniej nierozsądne. O ulgach możemy dowiedzieć się z Internetu, z czasopism branżowych, ale także z prasy codziennej. Warto poszukać także licznych, wydawanych w czasie rozliczeń poradników. Niekiedy stanowią one pokaźne kompendium wiedzy z zakresu podatkowego. Ulgi, z których korzystamy najczęściej, to ulga budowlana i na Internet. W przypadku tej ostatniej wprowadzono ostatnio pewne zmiany. Główna dotyczy dowodu, jaki stanowi podstawę do jej przyznania. Obecni wystarczy posiadać jakikolwiek dokument stwierdzający wysokość naszych opłat za to medium.

Poprawność danych

Jednym z najczęstszych powodów, dla którego musimy dokonywać korekt naszych formularzy podatkowych są błędnie wprowadzone dane (w tym nasz dane osobowe) i brak podpisu. Dlatego dokonując rozliczenia warto dokładnie sprawdzić gotowe deklaracje podatkowe. Może nam to zaoszczędzić sporo nieprzyjemności.