Kto może przekazać 1% podatku?

Trwa gorący czas rozliczenia rocznego. Nie wszyscy pamiętają, że przy tej okazji mogą przekazać 1%. A Ty oddasz 1%?

Od 2007 roku podatnicy przy okazji zeznań podatkowych mogą pomóc organizacjom pożytku publicznego. Rozliczenie PIT 2012 też daje taką szansę, więc warto z niej skorzystać. 1% podatku może przekazać właściwie każdy. Wszystkie podstawowe formularze podatkowe pozwalają na udział w akcji, a więc PIT 36, 37, 28. Nawet rozliczający podatek liniowy i podatek od przychodu z giełdy mogą oddać 1% na wybrany cel.

Komu można przekazać 1%?

Część podatku można oddać na dowolną organizację, która znajduje się na oficjalnej liście OPP. Z danych statystycznych wynika, że ludzie najczęściej wspierają fundacje pomagające dzieciom. Równie często Polacy pomagają skrzywdzonym zwierzętom.
Na liście są też kluby sportowe, stowarzyszenia miłośników wielu dyscyplin, organizacje promujące kulturę i wiele innych. Każdy z całą pewnością znajdzie OPP, która jest mu bliska z różnych powodów.

Jak przekazać 1%?

To bardzo proste. Wystarczy podać numer KRS, podać cel szczegółowy i wyliczyć dokładnie 1% swojego podatku. Każdy druk ma właściwy blok do tego celu. Można także zgodzić się na przekazanie swoich danych OPP. Kwota, którą przekazujemy jest częścią podatku, nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Podatnicy często mylą się przy wpisywaniu informacji o fundacjach, dlatego pomocne bywają programy rozliczeniowe. Najczęściej mają listę OPP albo związane są z jednym stowarzyszeniem. Wybranie z listy numeru KRS i automatyczne obliczenie 1% gwarantuje, że 1% nie przepadnie i trawi we właściwe ręce.