Grasz na giełdzie? Pamiętaj o PIT 38

Podatnicy, którzy inwestują na giełdzie muszą rozliczyć dochody kapitałowe. Dowiedz się więcej o podatku Belki.

Podatek giełdowy nie jest progresywny, zawsze wynosi 19%. Nie ma też żadnej kwoty wolnej od podatku. Niezależnie od zysku, trzeba go zapłacić. Ci, którzy w 2011 roku na giełdzie ponieśli tylko straty, także muszą złożyć PIT 38 2012.

Ważne jest, że dochody kapitałowe rozlicza się tylko raz w roku i służy do tego właśnie formularz PIT 38 – nie ma żadnych dodatkowych zaliczek.

Kogo dotyczy PIT-38?

Ten dodatkowy druk podatkowy wypełniają podatnicy, którzy w 2011:

  • zbycia udziały w spółkach lub papiery wartościowe
  • objęli udziały w spółkach

Nie ma możliwości wspólnego rozliczenia podatku giełdowego – każdy musi wypełnić swój PIT. To dodatkowa deklaracja, składana obok głównego zeznania podatkowego.

Informacja PIT 8c

Każdy podatnik, który inwestuje, do końca lutego powinien otrzymać informacje na PIT 8c. Biuro maklerskie ma obowiązek dostarczenia w takiej postaci danych związanych z przychodami i kosztami ich uzyskania z ostatniego roku.
PIT38 należy złożyć do 30 kwietnia 2012 roku. Formularz nie wymaga kwalifikowanego e-podpisu, więc można go wysłać przez internet. Większość programów PIT pomaga w jego wypełnieniu, więc dochody kapitałowe można rozliczyć tak samo szybko jak inne deklaracje podatkowe.