Kto może skorzystać z ulgi na dziecko w PIT 2011?

Ulgi to jedyna przyjemna część rozliczenia rocznego. Każdy podatnik znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejsza ulga pozwala odliczyć od podatku wydatki na dzieci. Czy wszyscy rodzice mogą z niej korzystać?

Ulga prorodzinna jest odliczana wyjątkowo często i chętnie. Mogą ją odliczyć wszyscy rodzice, którzy zachowują pełnię władz rodzicielskich: rodzice, prawni opiekunowie, a w PIT 2011 także rodzinne domy dziecka. Warunkiem jest jednak rozliczenie na zasadach ogólnych. W związku z tym do tego ułatwienia prawo mają wypełniający PIT 36 i 37. Na ulgę nie pozwala ryczałt, podatek liniowy i dochody kapitałowe na pit 38 Rozliczenie 2012 kończy się 30 kwietnia, więc czasu nie zostało już wiele.

Ile można odliczyć?

Rodzice, którzy opiekują się dziećmi przez cały rok mogą odliczyć 1112,04 zł. Rozwiedzeni rodzice, którzy opiekują się dziećmi na zmianę, odliczają częściowo ulgę, za każdy miesiąc. W części muszą też odliczyć tę kwotę świeżo upieczeni rodzice. Jeśli dziecko nie jest na świecie pełny rok podatkowy, należy ująć ulgę prorodzinną od następnego miesiąca po jego urodzinach.

Kiedy można korzystać z ulgi?

Ulga przysługuje na niepełnoletnie dzieci, ale jest przedłużana, na okres studiów – do 25 roku życia. Wygasa wcześniej, gdy dziecko zakłada własną rodzinę, firmę, zarabia lub przerywa naukę.

Do odliczenia ulgi nie potrzeba dodatkowych dokumentów, ale należy je mieć na wypadek kontroli. Chodzi o: akt urodzenia lub potwierdzenie prawnej opieki nad dzieckiem. Składając PIT za 2011 rok, należy pamiętać o właściwym załączniku PIT/O.

Uwaga! Rozliczenie PIT 2011!

Co roku to samo: wiosna z rozliczeniem podatku. Jednak nie ma co panikować, bo okazuje się, że podatek dochodowy nie jest taki skomplikowany.

Większość podatników od lutego zastanawia się, jak rozliczyć pit 37. Walczą, męczą się, odkładają formularze na później. Rozliczenie pit 38 z kolei wydaje im się całkowitą abstrakcją. Czy słusznie? Są przecież proste rozwiązania.

Użyj internetu!

Codziennie używamy wszechwiedzącej wyszukiwarki. Skorzystaj z jej pomocy i znajdź wszystko, czego potrzeba do szybkiego i – przede wszystkim – prawidłowego rozliczenia PIT. Serwisy podatkowe zawierają najważniejsze informacje, a także aktualnie formularze podatkowe: w PDF i interaktywne. Te drugie możesz wypełnić przy pomocy komputera i złożyć przez internet. Podstawowe deklaracje PIT nie wymagają e-podpisu do tego celu.

Idź na łatwiznę

Programy rozliczeniowe to już właściwie norma. Coraz więcej podatników z nich korzysta, biura rachunkowe też używają ich do rozliczeń podatku. Aplikacje do PIT można znaleźć w dziennikach na początku roku, a jeśli ktoś nie zdążył zakupić gazet, z łatwością pobierze program z internetu.

Programy mają opcje pomocy, więc podpowiadają, jak się rozliczyć. Jeśli mają wbudowany kalkulator podatkowy, wystarczy tylko wpisać odpowiednie dane, a program sam wszystko obliczy. Dobry program PIT zawiera aktualne druki razem z załącznikami i pozwala na odliczenie ulg. Warto wybierać sprawdzone aplikacje, z rekomendacjami i dobrymi opiniami.

Rozliczenie przy pomocy takiej aplikacji pozwala na wypełnienie formularzy nawet w kilkanaście minut, ale to dotyczy już wprawionych podatników. Wysyłka przez internet to z kolei najszybszy sposób na zeznanie podatkowe – PIT trafia prosto do Ministerstwa Finansów.